Dojeli hrdinové, říká o Králi Šumavy stříbrný Vojta

Král Šumavy, Malevil, a další. O svých cyklistických závodech, o silničním švihu od Veloklasiku, i o používání dresů na kolo značky Café du Cycliste vypráví kamarád Vojta Mareš. A těší se, že ještě v říjnu podpoří známou akci Ivana Rybaříka.

Kral Sumavy_2021 Vojta Mares

Vojto, kde sis letos stoupnul na bedny vítězů?

Letošní sezóna byla opět ovlivněna pandemií koronaviru a naplno se rozběhla až

ve druhé polovině roku. Osobně jsem jel zatím jen čtyři závody a vrcholem sezóny

byl opět můj oblíbený Král Šumavy, trasa na 75 kilometrů. Mám moc rád Šumavu a kopce v okolí Klatov, je to zkrátka moje srdeční záležitost. Podařilo se mi tam dojet na celkovém 4. místě. A v kategorii 40 až 49 let jsem vystoupal na bednu a byl druhý.

Sazava_cup_2021 Vojta Mares

A jak sis závod užil? Co trasa? Co počasí?

Žádnou výraznější krizí jsem si naštěstí projít nemusel a v závěru jsem naopak zrychloval. Co se týče distance a převýšení, tak je to přesně to co mám na horském kole rád. Natrénováno jsem měl poměrně hodně, přes deset a půl tisíce kilometrů, jen mě trochu zbrzdily zdravotní problémy po druhé dávce očkování na přelomu července a srpna. Trasa mi sedla, nicméně všichni jsme bojovali s obrovským blátem a nepřízní počasí. Kdo dojel do cíle, byl opravdovým hrdinou.

Kdy jsi jel Krále Šumavy poprvé?

Přesný rok startu už si opravdu nepamatuji, ale měl by to být rok 2001 a hned na

poprvé na distanci přes 100 kilometrů. Od té doby jsem Krále jel sedmnáctkrát a od roku 2005 většinou na distanci 70 kilometrů, výraznější úspěchy jsem zaznamenal až v posledních čtyřech letech, kdy jsem se dostal do kategorie 40 až 49 let. (Bilance je: 2018 – 1. místo v kategorii, 2019 – 2. místo v kategorii, 2020 – 1. místo v kategorii, 2021 – 2. místo v kategorii)

I když je to závod na horském kole, jak ti pomáhají v kondičním tréninku skupinové silniční švihy, které vedeš každé úterý od Veloklasiku?

Ano, úterní švihy jsou velmi svižné a většina MTB závodníků se připravuje na

silničních kolech. Ve větším balíku se člověk vyhecuje k mnohem větším výkonům,

než kdyby jel sám, a snaží se balíku udržet. Určitě to kondici posouvá. Nicméně už se brzy stmívá, s koncem září zřejmě úterky skončí a budeme se těšit zase na jaro.

Malevil_2021 vojta mares

Ty jsi byl ale letos ještě jednou na stupních vítězů. Kde?

Zúčastnil jsem se ještě závodu dvojic na velmi oblíbeném Malevilu (100 km) na severu Čech, v okolí Jablonného v Podještědí. Délka hlavního závodu je 100 kilometrů, ale jsou i kratší varianty, například 70 kilometrů nebo 50 kilometrů. Třetina dlouhé trasy dokonce vede přes sousední Německo a závodníci se shodují, že se jedná o jeden z našich nejhezčích závodů. Tam se mi společně s Kubou Koškou podařilo vybojovat 2. místo v kategorii dvojic do 40 let.

Do čtyřiceti? Ty jsi ale nad čtyřicet. I když mírně!

Vždy se to počítá podle mladšího z dvojice (smích)

Jaká byla cesta ke krásnému druhému místu?

První dvě hodiny jsme si opravdu užili a na čelo závodu jsme ztráceli pouhých dvanáct minut, pak se dost rapidně zhoršilo počasí a podmínky se místy podobaly

letošnímu Králi Šumavy. S respektem jsme trochu zvolnili, abychom poslední

hodinu opět zařadili vyšší rychlostní stupeň a s přehledem si dojeli pro druhé místo

v kategorii dvojic do 40 let.

Malevil cup Vojta Mares

Proč jezdíš s oblibou v našich cyklodresech Café du Cycliste?

Na závody mám tenký černý dres, který má na zádech retro nápis

Café du Cycliste. Na bahnité MTB závody je velmi praktický, dá se bez problému

vyprat a uvést prakticky do původního stavu před závodem. V létě je to sice občas náročnější při velkých vedrech, když peče slunce, ale to je daň za tu barvu.

A co dres na tvoje silniční úterky?

Na úterní švihy používám ten modrý pruhovaný. Je silnější a mám ho moc rád, citím se v něm elegantně. Je to něco jiného než klasika od konkurence. Letos jsem také poprvé vyzkoušel i kraťasy Café du Cycliste s názvem Augustine a velmi mile mě překvapily - vložka, střih i materiál.

Lidé se někdy diví cenám prémiových dresů. Jak to vidíš ty?

Je to můj hlavní koníček, a i když ceny jsou vyšší, tak investice nelituji. Každá

sranda něco stojí a já se při cyklistice náramně bavím. Odreaguji se, a to za to

stojí.

Malevil Vojtik Mares

Čeká tě ještě letos nějaké “cyklo”?

Závod již pravděpodobně ne. Určitě bych chtěl ale podpořit Ivana Rybaříka a jeho

benefiční závod, či vyjížďku. Akce se koná 16. října 2021 v jižních Čechách s názvem Gran Fondo. Je to 3. ročník a předchozí dva jsem si nenechal ujít.